Julen enligt Timo
Söndag 22 december – Stora Teatern

Biljettinfo

Plats
Stora Teatern
Pris
480 kr
Tid
18:00
sön 22 december
Speltid ca: 1 t 30 min
Information

Info

Kontakta Kulturpunkten vid frågor om biljettbokning eller hemsidan.

Kontakta arrangören vid övriga frågor om evenemanget.

Julen enligt Timo är en musikalisk julresa bortom all bjällerklang. Kom in i värmen när Timo Räisänen exploderar fram julens vackraste sånger och upplev magin när falnad julnostalgi förvandlas till glänsande popdängor. Varmt välkomna till ett julmys utöver det vanliga!

Julen enligt Timo gör 18 föreställningar runt om i landet, bland annat på Stora Teatern i Göteborg och på Södra Teatern i Stockholm.

Om turnén säger han själv: “Julen enligt Timo är en julkonsert som med små medel överraskar med variation och kvalitet. Jag har tagit alla bra julsånger och några dåliga till sin spets i ett enkelt format med trio. Det blir inga specialeffekter, bara jag, två musiker och ren och skär julstämning. En julshow för folk som inte gillar julshower skulle man kunna säga.”

“Så befriande. Så fantastiskt bra. Jag blir glad ända in i själen.” Borås Tidning

“Mer Norénskt familjedrama än söt glögg och glitter.” Nerikes Allehanda

“Julen enligt Timo är precis som jag vill ha den!” Göteborgs-Posten, fem av fem fyrar

Du kanske även gillar

Humor / Musik / Teater
200 - 265 kr

HELT FEL FORUM Lör 26 apr – Hagateatern

Kör / Musik
250 - 350 kr

Human Behaviour / Amanda Lör 26 apr – Stora Teatern

Barnteater / Musik
40 - 155 kr

Hans och Greta Sön 27 apr – Big Wind