Två otrevliga flickor
Fredag 7 november – Konstepidemin

Biljettinfo

Plats
Konstepidemin
Pris
200 kr
Tid
19:00
fre 7 november
Speltid ca: 1 t
Information

Info

Kontakta Kulturpunkten vid frågor om biljettbokning eller hemsidan.

Kontakta arrangören vid övriga frågor om evenemanget.

Från kassa servitriser till roliga folkmusiker! Två Otrevliga Flickor gästar Konstepidemin Scen i november.

Hur ofta är två servitriser så dåliga på sitt jobb att det blir insändare i lokaltidningen om att man ska akta sig för dom två otrevliga flickorna?

Inte särskilt ofta, men när det hände Alice och Molly Andersson tog dom hinten och lämnade sin karriär inom ostkake-mikrande och började skriva roliga folkmusiklåtar istället. Sen dess har dom tappert försökt förfära folkmusikvärlden med sin träblås- och dragspelsduo, än med personpåhopp, än med hädelser mot kulturarvet och bespottande av allt vi håller heligt.

Tyvärr blir dom oftast rätt uppskattade, både som humorister och instrumentalister, och ofta missuppfattade som härliga halvunga tjejer med goda politiska motiv. Sanningen är att det centerpartistiska kommunalrådet som skrev den avgörande insändaren hade helt rätt – dom är två, dom är otrevliga, och dom är dåliga på ostkaka. Men dom är uppvägande bra på skämt, sväng och show.

Du kanske även gillar

Musik / Opera / Teater
40 - 200 kr

Turandot Lör 22 nov – Teater Sesam

Festival / Musik
175 - 260 kr

Kakafon 15 år 2010-2025 – Jubileum och välgörenhetsfestival! Tor 27 nov – Aftonstjärnan

Musik
340 - 440 kr

Estrella Morente – Flamenco från Granada Fre 28 nov – Stora Teatern