Jag och min gitarr
Fredag 1 november – Konstepidemin

Biljettinfo

Plats
Konstepidemin
Pris
165 - 225 kr
Tid
19:00
fre 1 november
Speltid ca: 40 min
Information

Info

Kontakta Kulturpunkten vid frågor om biljettbokning eller hemsidan.

Kontakta arrangören vid övriga frågor om evenemanget.

Jag och min gitarr är en musikföreställning med utgångspunkt i sånger, visor, rörelse och improvisationer.

På scen finns Magnus och hans 40 gitarrer. De är brokiga, trasiga och ostämda men fulla av minnen och liv. I föreställningen spelar gitarren inte bara rollen som instrument utan får även gestalta något mer, ett motstånd och en längtan.

Vi får följa med på en ömsint färd genom strupsång, pannkaksstekning, loopar och en morfar som lär sig sticka. En berättelse om människor som funnits och finns omkring en.

” …ett redskap för sinnesro eller världsförbättring? Eller bara något tryggt att hålla i när känslorna svajar? Jag har tröstat mig så ofta med att fingra på gitarren när jag känner mig nervös, ensam och ledsen. Varför skulle jag ens bry mig om att vilja förändra världen? Duger den inte som den är?”

Av och med: Magnus Marcinkowski Pettersson
Yttre öga, coach och koreograf: Stine Marcinkowski Pettersson
Foto: Lina Ikse

Du kanske även gillar

jul / Julkonsert / Livemusik / Musik
150 - 190 kr

En helt barock jul Ons 17 dec – Aftonstjärnan

Musik
340 - 540 kr

Mer julstök med Timo – Timo Räisänen Mån 22 dec – Abnorm Scenkonst

Festival / Konsert / Musik
300 - 500 kr

Hisingens visfestival 2025 Lör 27 dec – Aftonstjärnan